Go to content Go to navigation Go to search

Symbolika Zmartwychwstania Pańskiego

Ponieważ nie wszystko da się wyrazić za pomocą słów, Kościół od dawna używa materialnych symboli, służących do przekazania wiary. Wielkanoc to wyjątkowy czas, w którym roi się od symboli. W koszyczku świątecznym, a później na bogato przystrojonym stole powinny znaleźć się tradycyjne pokarmy i potrawy, mające szczególne znaczenie tego uroczystego dnia. Nie przypadkowo trafiają one na wielkanocny stół, każdy z nich bowiem jest ważnym symbolem wiary chrześcijańskiej.

Niezbędnikiem świątecznego śniadania jest jajko. Jak z jajka wykluwa się nowe życie, tak i my przez chrzest i sakrament pojednania duchowo rodzimy się na nowo jako dzieci Boże. Wykluwające się kurczątko jest metaforą człowieka wyrywającego się z ciasnych skorupek grzechu. Jajko jawi się więc jako symbol życia i źródło wszelkiego początku a więc i zmartwychwstania. Zdobienie jaj na Wielkanoc związany był natomiast z symbolem ciągłości świata.

Kolejnym namacalnym symbolem, który obowiązkowo musi być obecny na świątecznym stole jest baranek. Łagodność i niewinność, to pierwsze słowa, które kojarzą się, kiedy myślimy o baranku. Paschalny baranek został złożony w ofierze. Jednak wbrew temu, co narzuca się naszym oczom, nie był on ofiarą losu. Stał się ofiarą miłości.

Woda, którą święcimy pokarmy w Wielką Sobotę jest symbolem łaski Chrystusa, o której mówi się, że jest jak studnia bez dna. Pojawiający się nierzadko w koszyczku kurczaczek jest ściśle związany z symbolem jajka, a jego żółta barwa odwołuje się do motywów solarnych, symbolizuje wieczność, odrodzenie i słońce.

Chyba wszyscy znają tradycję święcenia Palm Wielkanocnych. Palmy czy też miotełki, bo ich nazwy są różne w zależności od regionu, wykonywane są zwykle z wierzby, która jest symbolem odrodzenia i przebudzenia z zimowego letargu. Niegdyś wierzono, że poświęcona palma wetknięta na rogu pola uprawnego chroniła je przed suszą, szkodnikami i gradobiciem. Gałązki palmowe ustawione w oknie chroniły dobytek oraz mieszkańców przed burzą. Magiczne właściwości miały też  kotki bazi, które połknięte, miały chronić przed chorobami gardła i układu oddechowego. Smaganie palmą dzieci symbolizował  zdrowie i powodzenie.